Ako riadiť tím na diaľku?

riadenie tímov - obrázok 1
Podľa štúdie Ernsta a Younga z roku 2015 je pracovná flexibilita pre zamestnancov čím ďalej, tým zaujímavejšia. Do roku 2020 by mala práca na diaľku nahradiť prácu v kancelárii.

Práca na diaľku poskytuje mnoho výhod obom stranám pracovnoprávneho vzťahu, t. j. zamestnávateľom aj zamestnancom. Na druhej strane, prináša so sebou aj viacero problémov. Zamestnanci pracujúci na diaľku sa nevedia úplne začleniť do podniku. A zamestnávatelia naopak nevedia ohodnotiť produktivitu a efektívnosť práce na diaľku.

Práca na diaľku je relatívne novým fenoménom, takže doposiaľ nemáme k dispozícií dostatok informácií na podporu spomínaného prechodu. Avšak, akonáhle sa stanete súčasťou virtuálneho tímu, riadenie Vám prinesie úžasné výsledky vo Vašom businesse a blahobyt zamestnancov.

Ponúkame Vám návod, ako urobiť z práce na diaľku benefit pre obe strany:

  • Zjednodušte komunikáciu

Napriek rozšíreniu aplikácií sociálnych médií stále podvedome túžime po skutočnom osobnom spojení. Reč tela nám uľahčuje porozumieť druhej osobe a vcítiť sa do nej. Mnohí ľudia nemajú pocit, že sa rozprávajú so skutočnou ľudskou bytosťou pri písaní textových správ. A práve preto, výber komunikačných nástrojov má zásadný význam pre vytvorenie skutočného spojenia medzi zamestnancami a zabezpečenie toho, aby boli pokyny vnímané správne.

Bitrix24 ponúka množstvo komunikačných nástrojov ako sú videokonferencie, skupinový chat a instant messaging s cieľom, aby sa Vaši zamestnanci stali nepostrádateľnou súčasťou tímu. Môžete zostať v kontakte s členmi tímu, poskytovať spätnú väzbu v reálnom čase a viesť stretnutia s neobmedzeným počtom účastníkov. Prístup k mnohým komunikačným nástrojom dáva zároveň zamestnancom pocit bezpečia, pretože vedia, že Vás môžu kedykoľvek kontaktovať, aby sa podelili so svojimi problémami.

  • Staňte sa skvelým koordinátorom

S mnohými členmi tímu a úlohami bojujúcimi o Vašu pozornosť sa práca môže ľahko zmeniť na nočnú moru. Manažéri vzdialeného tímu sa často sťažujú, že nemôžu kontrolovať, čo robia členovia ich tímu. Práca na diaľku je založená hlavne na myšlienke dôvery. Musíte len veriť, že práca bude vykonaná. Ako teda udržíte projekt na správnej ceste a zároveň poskytnete členom svojho tímu dostatočnú flexibilitu?

Funkcie na správu úloh Bitrix24 vám ponúkajú rad nástrojov na jednoduché ovládanie vzdialeného tímu. Plánovaním úloh vopred a ich pridelenie členom tímu zabezpečuje, že každý zamestnanec vie, čo má na programe. Potom sledujete už len priebeh úloh.

  • Prijmite firemnú kultúru

Najväčšou výzvou riadenia tímu na diaľku je, aby sa ľudia cítili byť súčasťou tímu. Môžete byť členom tímu na papieri, ale práve celková atmosféra v podniku je to, vďaka čomu sa cítite akceptovaný a podporovaný. Byť súčasťou firemnej kultúry pomáha vzdialeným zamestnancom udržať motiváciu, pretože sa snažia sa o víziu a hodnotu značky.

Rozhranie Bitrix24 funguje rovnako ako sociálna sieť. Obsahuje tlačidlo like, oznámenia, aj konverzácie. Keď ho používajú vzdialení zamestnanci, stávajú sa skutočnou súčasťou tímu. Kedysi sme prichádzali do otvorenej kancelárie, aby sme sa mohli spojiť s našimi spolupracovníkmi, sociálny intranet Bitrix24 vytvára to isté kancelárske prostredie len v digitálnom priestore.

  • Sledujte produktivitu

Získať vzájomnú dôveru a začleniť zamestnancov do podnikovej kultúry je dlhodobou záležitosťou. Takisto, ako vlastník podniku sa chcete neustále uisťovať, že podnik vytvára zisk a projekty sa ukončujú.

S Bitrix24 a nástrojom sledovania času môžete pridávať odhadovaný čas potrebný na dokončenie úlohy. Sledovanie času dáva zamestnancom dostatok osobnej slobody plánovať svoj deň, a zároveň dáva jasný obraz o produktivite a ziskovosti.
riadenie tímov

  • Bojujte s časovými rozdielmi

Plánovanie stretnutí tímu alebo dokonca skypovanie môže byť mnohokrát náročné, hlavne ak sú Vaši členovia tímu roztrúsení po celom svete. Preto, častokrát manažéri musia ubytovať zamestnancov pracujúcich na diaľku a pracovať nad rámec bežných úradných hodín. Práve, rozdiely v časových pásmach sú hlavným dôvodom, prečo sa mnohé podniky stále zdráhajú zamestnať zamestnancov na diaľku.

Aj keď nie je možné zmeniť rozdiely v časových pásmach, Bitrix24 Vám vie pomôcť s koordináciou rozvrhov. Pomocou zdieľaného kalendára môžete umožniť zamestnancom prístup k plánom manažérov tak, aby si mohli zarezervovať individuálne stretnutia. Ďalšou funkciou, ktorá zjednodušuje riadenie úloh, sú správy o úlohách. Správy o úlohách zhromažďujú všetky informácie ohľadne zadaných úloh, a poskytujú tak komplexný prehľad ohľadom projektu. Prehľadom úloh šetria čas zamestnancom aj manažérom, pretože minimalizujú potrebu denných kontrolných stretnutí.

  • Podporujte kariéru a ambície zamestnancov

A napokon, zamestnanci pracujúci na diaľku nie sú odlišní od zamestnancov v kanceláriách. Majú svoje ciele a ambície a tiež si želajú kariérny postup. Úlohou manažéra je pomáhať ľuďom rozvíjať sa osobne a profesionálne, aby získali ďalšiu motiváciu zostať v podniku. Je pravda, že mnoho zamestnancov pracujúcich na diaľku nevidí všetky príležitosti, ktoré podnik ponúka. To je dôvod, prečo často zamestnanci pracujúci na diaľku nezostávajú s firmami dostatočne.

Keď členovia tímu pravidelne vidia svoju budúcnosť prepojenú s budúcnosťou spoločnosti, stávajú sa vysoko angažovanými a motivovanými a majú tendenciu vydržať u toho istého zamestnávateľa dlhšie. Bitrix24 Vám umožňuje vytvoriť konzistentný vzťah so zamestnancami pracujúcimi na diaľku pomocou rôznych komunikačných nástrojov a funkcií správy úloh.

Nakoniec, naučiť sa riadiť zamestnancov pracujúcich na diaľku vyžaduje dostatok úsilia a trpezlivosti. S Bitrix24, môžete prekonať všetky výzvy a vybudovať produktívny tím!

Bitrix24 je bezplatné HRIS riešenie s viac ako 25 HR nástrojmi, ako je súkromná sociálna sieť, tabuľka absencií, zdieľané kalendáre, správa dokumentov, obnovenie ukladania, zamestnanecký portál, požiadavky na dovolenku, plánovanie pracovného zaťaženia zamestnancov alebo úlohy a riadenie projektov.

Viac informácií o Bitrix24 si môžete prečítať v blogu venovanom CRM (čítaj TU) alebo automatizácií podnikových procesov (čítaj TU).

Páčil sa Vám tento článok?

UŽ VIAC AKO 5 000 000 ORGANIZÁCII sa rozhodLO pre BITRIX24

Newsletter
Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov. Viac info TU.
2018 © 7 Sense, s.r.o.